Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.98Bore Diameter1/2 to 1 inBore Max (in)1Bore Min (in)0.5Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width1.28 inFinishClear ZincFlange diameter (in)2.38Hub Diameter1.69 inMaterialSteelNumber of Grooves36Outside Diameter2.211 inOverall Length1.73 inPitch5 mmPitch Diameter2.256 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7709Suitable For Use With25 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon Belts
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.98 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1 in |
| Bore Max (in) | 1 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 1.28 in |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange diameter (in) | 2.38 |
| Hub Diameter | 1.69 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 36 |
| Outside Diameter | 2.211 in |
| Overall Length | 1.73 in |
| Pitch | 5 mm |
| Pitch Diameter | 2.256 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7709 |
| Suitable For Use With | 25 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon Belts |