Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.24Bore Diameter1/4 to 13/16 inBore Max (in)0.8125Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.28 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1.63 inHub Diameter1.15 inMaterialAluminumNumber of Grooves40Outside Diameter1.474 inOverall Length0.719 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter1.504 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)6
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.24 |
| Bore Diameter | 1/4 to 13/16 in |
| Bore Max (in) | 0.8125 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.28 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1.63 in |
| Hub Diameter | 1.15 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 40 |
| Outside Diameter | 1.474 in |
| Overall Length | 0.719 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 1.504 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 6 |