Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)1.42Bore Diameter1/2 to 1-3/16 inBore Max (in)1.1875Bore Min (in)0.5Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width1.86 inFlange diameter (in)2.61Hub Diameter1.79 inMaterialSteelNumber of Grooves22Outside Diameter2.143 inOverall Length2.44 inPitch8 mmPitch Diameter2.206 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7715Suitable For Use With36 mm W Poly Chain Belt
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 1.42 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-3/16 in |
| Bore Max (in) | 1.1875 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 1.86 in |
| Flange diameter (in) | 2.61 |
| Hub Diameter | 1.79 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 22 |
| Outside Diameter | 2.143 in |
| Overall Length | 2.44 in |
| Pitch | 8 mm |
| Pitch Diameter | 2.206 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7715 |
| Suitable For Use With | 36 mm W Poly Chain Belt |