Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)2.17Bore Diameter1 to 3-15/16 inBore Max (in)3.9375Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeFFace Width2-3/4 inHub Diameter7-3/4 inMaterialCast IronNumber of Grooves180Outside Diameter31.47 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter31.58 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7711Suitable For Use With55 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)55
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 2.17 |
| Bore Diameter | 1 to 3-15/16 in |
| Bore Max (in) | 3.9375 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | F |
| Face Width | 2-3/4 in |
| Hub Diameter | 7-3/4 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 180 |
| Outside Diameter | 31.47 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 31.58 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7711 |
| Suitable For Use With | 55 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 55 |