Belt Pitch (in)0.2Bore Diameter5/16 to 1/2 inBore Max (in)0.5Bore Min (in)0.31Bushing StyleNoneBushing TypeMPBFinishClear AnodizeFlange Diameter1-1/4 inHub Diameter0.688 inMaterialSteelNumber of Grooves16Outside Diameter0.999 inOverall Length0.688 inPitch (in)1/5 inPitch Diameter1.019 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7823Suitable For Use With1/4 in W PowerGrip Timing BeltTypeExtra Light DutyWidth (in)0.25
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Bore Diameter | 5/16 to 1/2 in |
| Bore Max (in) | 0.5 |
| Bore Min (in) | 0.31 |
| Bushing Style | None |
| Bushing Type | MPB |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 1-1/4 in |
| Hub Diameter | 0.688 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 16 |
| Outside Diameter | 0.999 in |
| Overall Length | 0.688 in |
| Pitch (in) | 1/5 in |
| Pitch Diameter | 1.019 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7823 |
| Suitable For Use With | 1/4 in W PowerGrip Timing Belt |
| Type | Extra Light Duty |
| Width (in) | 0.25 |