Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)2.68Bore Diameter1 to 3-3/16 inBore Max (in)3.1875Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width3.33 inFlange Diameter5.76 inHub Diameter4.35 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves29Outside Diameter4.98 inOverall Length4.13 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter5.088 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7716Suitable For Use With68 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)68
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 2.68 |
| Bore Diameter | 1 to 3-3/16 in |
| Bore Max (in) | 3.1875 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 3.33 in |
| Flange Diameter | 5.76 in |
| Hub Diameter | 4.35 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 29 |
| Outside Diameter | 4.98 in |
| Overall Length | 4.13 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 5.088 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7716 |
| Suitable For Use With | 68 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 68 |