Belt Pitch (in)0.08Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/8 to 1/8 inBore Max (in)0.125Bore Min (in)0.125Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFinishClear AnodizeFlange Diameter0.48 inMaterialAluminumNumber of Grooves12Outside Diameter0.281 inOverall Length11/16 inPitch (mm)2 mmPitch Diameter0.301 inSeries7842Suitable For Use With9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.08 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/8 to 1/8 in |
| Bore Max (in) | 0.125 |
| Bore Min (in) | 0.125 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 0.48 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 12 |
| Outside Diameter | 0.281 in |
| Overall Length | 11/16 in |
| Pitch (mm) | 2 mm |
| Pitch Diameter | 0.301 in |
| Series | 7842 |
| Suitable For Use With | 9 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 9 |