Bore Diameter12 mmBore TypeMPBFace Width71 mmFlange Diameter56 mmHub Diameter34 mmHub Projection15 mmNumber of Teeth19O.D.47.01 mmOverall Length86 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 60 mm W 19 Teeth Timing BeltTypeType 6F Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Diameter | 12 mm |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 71 mm |
| Flange Diameter | 56 mm |
| Hub Diameter | 34 mm |
| Hub Projection | 15 mm |
| Number of Teeth | 19 |
| O.D. | 47.01 mm |
| Overall Length | 86 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 60 mm W 19 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Super Torque Synchronous Flanged |