Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 2012Face Width3-3/8 inFlange Diameter5 inNumber of Teeth30O.D.4.721 inPitch1/2 inSuitable For Use WithSynchro-Link H Series 3 in W 30 Teeth Timing BeltTypeType AF Trapezoidal Flanged
| Belt Pitch (in) | 0.5 |
| Bore Diameter | 1/2 to 2-1/8 in |
| Bore Max (in) | 2.13 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 2012 |
| Flange Diameter | 5 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 30 |
| Pitch (in) | 1/2 in |
| Pitch Diameter | 4.775 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7881 |
| Suitable For Use With | 3 in W PowerGrip Timing Belt |
| Type | Heavy Duty |
| Width (in) | 3 |