Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)3.35Bore Diameter7/8 to 3-1/4 inBore Max (in)3.25Bore Min (in)0.875Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type3020Face Width3-3/4 inFlange Diameter7-1/2 inHub Diameter6.2 inMaterialCast IronNumber of Grooves72Outside Diameter7.164 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter7.218 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7708Suitable For Use With85 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)85
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 3.35 |
| Bore Diameter | 7/8 to 3-1/4 in |
| Bore Max (in) | 3.25 |
| Bore Min (in) | 0.875 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 3020 |
| Face Width | 3-3/4 in |
| Flange Diameter | 7-1/2 in |
| Hub Diameter | 6.2 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 72 |
| Outside Diameter | 7.164 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 7.218 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7708 |
| Suitable For Use With | 85 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 85 |