Bore TypeQDBushing TypeSKFace Width2-3/8 inFlange Diameter7.598 inNumber of Teeth72O.D.7.164 inPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link 8M Series 50 mm W 72 Teeth Timing BeltTypeType D1F High Torque Flanged
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | SK |
| Face Width | 2-3/8 in |
| Flange Diameter | 7.598 in |
| Number of Teeth | 72 |
| O.D. | 7.164 in |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link 8M Series 50 mm W 72 Teeth Timing Belt |
| Type | Type D1F High Torque Flanged |