Bando TL156-S14M-80 695 inch pitch diameter 692.39 inch outside diameter Timing Belt Pulley with 156 teeth
- Write a review
$1,587.85
Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 5040Face Width94 mmNumber of Teeth156O.D.692.39 mmPitch14 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S14M Series 80 mm W 156 Teeth Timing BeltTypeType 4-2A Super Torque Synchronous
Specifications
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 5040 |
| Face Width | 94 mm |
| Number of Teeth | 156 |
| O.D. | 692.39 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S14M Series 80 mm W 156 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 4-2A Super Torque Synchronous |
TL156-S14M-80
