Bore Diameter1/4 inBore TypeMPBFace Width9/16 inFlange Diameter2.01 inHub Diameter1-3/16 inHub Projection11/32 inMaterialAluminumNumber of Teeth28O.D.1.763 inOverall Length11/32 inPitch1/5 inSuitable For Use WithSynchro-Link XL Series 3/8 in W 28 Teeth Timing BeltTypeType 6F Trapezoidal Flanged
| Bore Diameter | 1/4 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 9/16 in |
| Flange Diameter | 2.01 in |
| Hub Diameter | 1-3/16 in |
| Hub Projection | 11/32 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Teeth | 28 |
| O.D. | 1.763 in |
| Overall Length | 11/32 in |
| Pitch | 1/5 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link XL Series 3/8 in W 28 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Trapezoidal Flanged |