Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 1610Face Width1 inFlange Diameter4-1/16 inNumber of Teeth32O.D.3.79 inPitch3/8 inSuitable For Use WithSynchro-Link L Series 3/4 in W 32 Teeth Timing BeltTypeType CF Trapezoidal Flanged
| Belt Pitch (in) | 0.375 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-5/8 in |
| Bore Max (in) | 1.63 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 1610 |
| Flange Diameter | 4.04 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 32 |
| Pitch (in) | 3/8 in |
| Pitch Diameter | 3.82 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7881 |
| Suitable For Use With | 3/4 in W PowerGrip Timing Belt |
| Type | Light Duty |
| Width (in) | 0.75 |