Bore TypeQDBushing TypeSDFace Width2-3/8 inFlange Diameter5.212 inNumber of Teeth48O.D.4.758 inPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link 8M Series 50 mm W 48 Teeth Timing BeltTypeType A1F High Torque Flanged
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | SD |
| Face Width | 2-3/8 in |
| Flange Diameter | 5.212 in |
| Number of Teeth | 48 |
| O.D. | 4.758 in |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link 8M Series 50 mm W 48 Teeth Timing Belt |
| Type | Type A1F High Torque Flanged |