Belt Width (in)0.83Bore Diameter1/2 to 1-3/4 inBushing TypeMPBFlange Diameter3.21 inMaterialStainless SteelNumber of Grooves28Pitch (mm)8 mmPitch Diameter2.807 inSeries7769Suitable For Use With21 mm W Poly Chain GT2 BeltWidth (mm)21
| Belt Width (in) | 0.83 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-3/4 in |
| Bushing Type | MPB |
| Flange Diameter | 3.21 in |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Grooves | 28 |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 2.807 in |
| Series | 7769 |
| Suitable For Use With | 21 mm W Poly Chain GT2 Belt |
| Width (mm) | 21 |