Bore TypeQDBushing TypeEFace Width2-1/8 inFlange Diameter14.62 inNumber of Teeth80O.D.13.926 inPitch14 mmSuitable For Use WithSynchro-Link 14M Series 40 mm W 80 Teeth Timing BeltTypeType D2F High Torque Flanged
| Bore Type | QD |
| Bushing Type | E |
| Face Width | 2-1/8 in |
| Flange Diameter | 14.62 in |
| Number of Teeth | 80 |
| O.D. | 13.926 in |
| Pitch | 14 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link 14M Series 40 mm W 80 Teeth Timing Belt |
| Type | Type D2F High Torque Flanged |