Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)0.79Bore Diameter1/2 to 2-1/8 inBore Max (in)2.125Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type2012Face Width1.13 inFlange Diameter7.6 inHub Diameter4.38 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves72Outside Diameter7.164 inOverall Length1-1/4 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter7.218 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7708Suitable For Use With20 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)20
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 0.79 |
| Bore Diameter | 1/2 to 2-1/8 in |
| Bore Max (in) | 2.125 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 2012 |
| Face Width | 1.13 in |
| Flange Diameter | 7.6 in |
| Hub Diameter | 4.38 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 72 |
| Outside Diameter | 7.164 in |
| Overall Length | 1-1/4 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 7.218 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7708 |
| Suitable For Use With | 20 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 20 |