Bore Diameter1/2 inBore TypeMPBFace Width3/4 inFlange Diameter2-1/64 inHub Diameter1-5/16 inHub Projection3/4 inNumber of Teeth15O.D.1.76 inOverall Length1-1/2 inPitch3/8 inSuitable For Use WithSynchro-Link L Series 1/2 in W 15 Teeth Timing BeltTypeType 6F Trapezoidal Flanged
| Bore Diameter | 1/2 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 3/4 in |
| Flange Diameter | 2-1/64 in |
| Hub Diameter | 1-5/16 in |
| Hub Projection | 3/4 in |
| Number of Teeth | 15 |
| O.D. | 1.76 in |
| Overall Length | 1-1/2 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link L Series 1/2 in W 15 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Trapezoidal Flanged |