Belt Pitch (in)0.5Bore Diameter1/2 to 1-1/8 inBore Max (in)1.13Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type1108Flange Diameter2.47 inMaterialSteelNumber of Grooves14Pitch (in)1/2 inPitch Diameter2.228 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7881Suitable For Use With3/4 in and 1 in W PowerGrip Timing BeltsTypeHeavy DutyWidth (in)1
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | TL1008 |
| Face Width | 1-5/16 in |
| Flange Diameter | 2-15/32 in |
| Number of Teeth | 14 |
| O.D. | 2.174 in |
| Pitch | 1/2 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link H Series 1 in W 14 Teeth Timing Belt |
| Type | Type CF Trapezoidal Flanged |