Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)2.44Bore Diameter1-3/16 to 3-15/16 inBore Max (in)3.9375Bore Min (in)1.1875Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type3525Face Width2.91 inHub Diameter8-3/4 inMaterialCast IronNumber of Grooves180Outside Diameter17.98 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter18.046 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7718Suitable For Use With62 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)62
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 2.44 |
| Bore Diameter | 1-3/16 to 3-15/16 in |
| Bore Max (in) | 3.9375 |
| Bore Min (in) | 1.1875 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 3525 |
| Face Width | 2.91 in |
| Hub Diameter | 8-3/4 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 180 |
| Outside Diameter | 17.98 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 18.046 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7718 |
| Suitable For Use With | 62 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 62 |