Belt Pitch (in)0.79Belt Width (in)6.69Bore Diameter2 to 5-1/2 inBore Max (in)5.5Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeMFace Width7.13 inFlange Diameter17.906 inHub Diameter11.38 inMaterialCast IronNumber of Grooves68Outside Diameter16.873 inOverall Length7.69 inPitch (mm)20 mmPitch Diameter17.032 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsTypeWebWidth (mm)170
| Belt Pitch (in) | 0.79 |
| Belt Width (in) | 6.69 |
| Bore Diameter | 2 to 5-1/2 in |
| Bore Max (in) | 5.5 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | M |
| Face Width | 7.13 in |
| Flange Diameter | 17.906 in |
| Hub Diameter | 11.38 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 68 |
| Outside Diameter | 16.873 in |
| Overall Length | 7.69 in |
| Pitch (mm) | 20 mm |
| Pitch Diameter | 17.032 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Type | Web |
| Width (mm) | 170 |