Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)2.44Bore Diameter1 to 2-1/8 inBore Max (in)2.125Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width2.91 inFlange Diameter3.81 inHub Diameter2.82 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves34Outside Diameter3.35 inOverall Length3-1/2 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter3.409 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7715Suitable For Use With62 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)62
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 2.44 |
| Bore Diameter | 1 to 2-1/8 in |
| Bore Max (in) | 2.125 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 2.91 in |
| Flange Diameter | 3.81 in |
| Hub Diameter | 2.82 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 34 |
| Outside Diameter | 3.35 in |
| Overall Length | 3-1/2 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 3.409 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7715 |
| Suitable For Use With | 62 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 62 |