Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)3.35Bore Diameter1/2 to 1-11/16 inBore Max (in)1.6875Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type1615Face Width3.73 inFlange Diameter4.01 inHub Diameter2.72 inMaterialCast IronNumber of Grooves36Outside Diameter3.555 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter3.609 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7708Suitable For Use With85 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)85
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 3.35 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-11/16 in |
| Bore Max (in) | 1.6875 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 1615 |
| Face Width | 3.73 in |
| Flange Diameter | 4.01 in |
| Hub Diameter | 2.72 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 36 |
| Outside Diameter | 3.555 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 3.609 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7708 |
| Suitable For Use With | 85 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 85 |