Bore Diameter5/8 inBore TypeMPBFace Width1 inFlange Diameter2-7/8 inHub Diameter2 inHub Projection5/8 inNumber of Teeth22O.D.2.596 inOverall Length1-3/8 inPitch3/8 inSuitable For Use WithSynchro-Link L Series 3/4 in W 22 Teeth Timing BeltTypeType 6F Trapezoidal Flanged
| Bore Diameter | 5/8 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 1 in |
| Flange Diameter | 2-7/8 in |
| Hub Diameter | 2 in |
| Hub Projection | 5/8 in |
| Number of Teeth | 22 |
| O.D. | 2.596 in |
| Overall Length | 1-3/8 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link L Series 3/4 in W 22 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Trapezoidal Flanged |