Belt Width (in)0.47Bore Diameter1/2 to 1-1/8 inBore TypeTaper-LockBushing Type1108Flange Diameter3.21 inMaterialStainless SteelNumber of Grooves28Pitch (mm)8 mmPitch Diameter2.807 inSeries7769Suitable For Use With12 mm W Poly Chain GT2 BeltWidth (mm)12
| Belt Width (in) | 0.47 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-1/8 in |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Type | 1108 |
| Flange Diameter | 3.21 in |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Grooves | 28 |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 2.807 in |
| Series | 7769 |
| Suitable For Use With | 12 mm W Poly Chain GT2 Belt |
| Width (mm) | 12 |