Belt Pitch (in)0.79Belt Width (in)4.53Bore Diameter2-7/16 to 5-7/8 inBore Max (in)5.875Bore Min (in)2.4375Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypeNFace Width5 inHub Diameter12 inMaterialCast IronNumber of Grooves216Outside Diameter53.968 inOverall Length8.26 inPitch (mm)20 mmPitch Diameter54.138 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsTypeArmWidth (mm)115
| Belt Pitch (in) | 0.79 |
| Belt Width (in) | 4.53 |
| Bore Diameter | 2-7/16 to 5-7/8 in |
| Bore Max (in) | 5.875 |
| Bore Min (in) | 2.4375 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | N |
| Face Width | 5 in |
| Hub Diameter | 12 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 216 |
| Outside Diameter | 53.968 in |
| Overall Length | 8.26 in |
| Pitch (mm) | 20 mm |
| Pitch Diameter | 54.138 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Type | Arm |
| Width (mm) | 115 |