Belt Pitch (in)0.375Bore Diameter1/2 to 1-1/4 inBore Max (in)1.25Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type1210Flange Diameter3.33 inMaterialSteelNumber of Grooves26Pitch (in)3/8 inPitch Diameter3.104 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7881Suitable For Use With1 in W PowerGrip Timing BeltTypeLight DutyWidth (in)1
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 1210 |
| Face Width | 1-1/4 in |
| Flange Diameter | 3-3/8 in |
| Number of Teeth | 26 |
| O.D. | 3.074 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link L Series 1 in W 26 Teeth Timing Belt |
| Type | Type CF Trapezoidal Flanged |