Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/2 to 1-3/4 inBore Max (in)1.75Bore Min (in)0.5Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.89 inFinishClear ZincFlange Diameter3.33 inHub Diameter2-1/2 inMaterialSteelNumber of Grooves50Outside Diameter3.088 inOverall Length1.38 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter3.113 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7709Suitable For Use With15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-3/4 in |
| Bore Max (in) | 1.75 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.89 in |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange Diameter | 3.33 in |
| Hub Diameter | 2-1/2 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 50 |
| Outside Diameter | 3.088 in |
| Overall Length | 1.38 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 3.113 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7709 |
| Suitable For Use With | 15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon Belts |
| Width (mm) | 15 |