Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/2 to 1-1/4 inBore Max (in)1.25Bore Min (in)0.5Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.89 inFinishClear ZincFlange Diameter2.61 inHub Diameter1.96 inMaterialSteelNumber of Grooves38Outside Diameter2.336 inOverall Length1.34 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter2.381 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7709Suitable For Use With15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-1/4 in |
| Bore Max (in) | 1.25 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.89 in |
| Finish | Clear Zinc |
| Flange Diameter | 2.61 in |
| Hub Diameter | 1.96 in |
| Material | Steel |
| Number of Grooves | 38 |
| Outside Diameter | 2.336 in |
| Overall Length | 1.34 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 2.381 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7709 |
| Suitable For Use With | 15 mm W PowerGrip GT3 and Poly Chain GT Carbon Belts |
| Width (mm) | 15 |