Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)0.83Bore Diameter1/2 to 1-1/4 inBore Max (in)1.25Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type1210Flange Diameter3.61 inMaterialStainless SteelNumber of Grooves32Pitch (mm)8 mmPitch Diameter3.208 inSeries7769Suitable For Use With21 mm W Poly Chain GT2 BeltWidth (mm)21
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 0.83 |
| Bore Diameter | 1/2 to 1-1/4 in |
| Bore Max (in) | 1.25 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 1210 |
| Flange Diameter | 3.61 in |
| Material | Stainless Steel |
| Number of Grooves | 32 |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 3.208 in |
| Series | 7769 |
| Suitable For Use With | 21 mm W Poly Chain GT2 Belt |
| Width (mm) | 21 |