Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 2517Face Width71 mmFlange Diameter129 mmNumber of Teeth48O.D.120.86 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 60 mm W 48 Teeth Timing BeltTypeType 5-1 Super Torque Synchronous
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 2517 |
| Face Width | 71 mm |
| Flange Diameter | 129 mm |
| Number of Teeth | 48 |
| O.D. | 120.86 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 60 mm W 48 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 5-1 Super Torque Synchronous |