Belt Pitch (in)0.08Bore Diameter1/4 to 1/2 inBore Max (in)0.5Bore Min (in)0.25Bushing StyleNoneBushing TypeMPBFace Width0.276 inFinishGold AnodizeFlange Diameter1.21 inHub Diameter0.754 inMaterialAluminumNumber of Grooves40Outside Diameter0.999 inOverall Length0.531 inPitch (in)2/25 inPitch Diameter1.019 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7826Suitable For Use With1/8 in W PowerGrip Timing BeltTypeMini Extra Light DutyWidth (in)0.125
| Belt Pitch (in) | 0.08 |
| Bore Diameter | 1/4 to 1/2 in |
| Bore Max (in) | 0.5 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | None |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.276 in |
| Finish | Gold Anodize |
| Flange Diameter | 1.21 in |
| Hub Diameter | 0.754 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 40 |
| Outside Diameter | 0.999 in |
| Overall Length | 0.531 in |
| Pitch (in) | 2/25 in |
| Pitch Diameter | 1.019 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7826 |
| Suitable For Use With | 1/8 in W PowerGrip Timing Belt |
| Type | Mini Extra Light Duty |
| Width (in) | 0.125 |