Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 3525Face Width52 mmNumber of Teeth60O.D.264.59 mmPitch14 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S14M Series 40 mm W 60 Teeth Timing BeltTypeType 5-2 Super Torque Synchronous
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 3525 |
| Face Width | 52 mm |
| Number of Teeth | 60 |
| O.D. | 264.59 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S14M Series 40 mm W 60 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 5-2 Super Torque Synchronous |