Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)2.44Bore Diameter1/2 to 2-11/16 inBore Max (in)2.6875Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type2517Face Width2.91 inFlange Diameter5.41 inHub Diameter4.13 inMaterialCast IronNumber of Grooves50Outside Diameter4.95 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter5.013 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7718Suitable For Use With62 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)62
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 2.44 |
| Bore Diameter | 1/2 to 2-11/16 in |
| Bore Max (in) | 2.6875 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 2517 |
| Face Width | 2.91 in |
| Flange Diameter | 5.41 in |
| Hub Diameter | 4.13 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 50 |
| Outside Diameter | 4.95 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 5.013 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7718 |
| Suitable For Use With | 62 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 62 |