Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 1610Face Width34 mmFlange Diameter98 mmHub Diameter63 mmNumber of Teeth36O.D.90.3 mmOverall Length35 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 25 mm W 36 Teeth Timing BeltTypeType 1-1BF Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 1610 |
| Face Width | 34 mm |
| Flange Diameter | 98 mm |
| Hub Diameter | 63 mm |
| Number of Teeth | 36 |
| O.D. | 90.3 mm |
| Overall Length | 35 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 25 mm W 36 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 1-1BF Super Torque Synchronous Flanged |