Belt Pitch (in)0.08Bore Diameter3/16 to 3/16 inBore Max (in)0.19Bore Min (in)0.19Bushing StyleNoneBushing TypeMPBFinishClear AnodizeFlange Diameter0.56 inMaterialAluminumNumber of Grooves15Outside Diameter0.362 inOverall Length0.438 inPitch (in)2/25 inPitch Diameter0.382 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7826Suitable For Use With1/8 in W PowerGrip Timing BeltTypeMini Extra Light DutyWidth (in)0.125
| Belt Pitch (in) | 0.08 |
| Bore Diameter | 3/16 to 3/16 in |
| Bore Max (in) | 0.19 |
| Bore Min (in) | 0.19 |
| Bushing Style | None |
| Bushing Type | MPB |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 0.56 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 15 |
| Outside Diameter | 0.362 in |
| Overall Length | 0.438 in |
| Pitch (in) | 2/25 in |
| Pitch Diameter | 0.382 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7826 |
| Suitable For Use With | 1/8 in W PowerGrip Timing Belt |
| Type | Mini Extra Light Duty |
| Width (in) | 0.125 |