Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.59Bore Diameter3/16 to 1/4 inBore Max (in)0.25Bore Min (in)0.1875Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFinishClear AnodizeFlange Diameter0.71 inMaterialAluminumNumber of Grooves16Outside Diameter0.572 inOverall Length0.927 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter0.602 inSeries7843Suitable For Use With15 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 3/16 to 1/4 in |
| Bore Max (in) | 0.25 |
| Bore Min (in) | 0.1875 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 0.71 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 16 |
| Outside Diameter | 0.572 in |
| Overall Length | 0.927 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 0.602 in |
| Series | 7843 |
| Suitable For Use With | 15 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 15 |