Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.59Bore Diameter1/4 inBore Max (in)0.25Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.547 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1 inHub Diameter1/2 inMaterialAluminumNumber of Grooves14Outside Diameter0.832 inOverall Length1.031 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter0.877 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)15
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.59 |
| Bore Diameter | 1/4 in |
| Bore Max (in) | 0.25 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.547 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1 in |
| Hub Diameter | 1/2 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 14 |
| Outside Diameter | 0.832 in |
| Overall Length | 1.031 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 0.877 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 15 |