Belt Pitch (in)0.31Belt Width (in)1.97Bore Diameter1/2 to 2-1/8 inBore Max (in)2.125Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type2012Face Width2.36 inFlange Diameter4.33 inHub Diameter2.97 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves40Outside Diameter3.956 inPitch (mm)8 mmPitch Diameter4.01 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7708Suitable For Use With50 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)50
| Belt Pitch (in) | 0.31 |
| Belt Width (in) | 1.97 |
| Bore Diameter | 1/2 to 2-1/8 in |
| Bore Max (in) | 2.125 |
| Bore Min (in) | 0.5 |
| Bore Type | Taper-Lock |
| Bushing Style | Taper Lock™ |
| Bushing Type | 2012 |
| Face Width | 2.36 in |
| Flange Diameter | 4.33 in |
| Hub Diameter | 2.97 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 40 |
| Outside Diameter | 3.956 in |
| Pitch (mm) | 8 mm |
| Pitch Diameter | 4.01 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7708 |
| Suitable For Use With | 50 mm W PowerGrip GT3 and PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 50 |