Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 2012Face Width52 mmFlange Diameter136 mmNumber of Teeth28O.D.121.98 mmPitch14 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S14M Series 40 mm W 28 Teeth Timing BeltTypeType 4-1BF Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 2012 |
| Face Width | 52 mm |
| Flange Diameter | 136 mm |
| Number of Teeth | 28 |
| O.D. | 121.98 mm |
| Pitch | 14 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S14M Series 40 mm W 28 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 4-1BF Super Torque Synchronous Flanged |