Bore Diameter1/4 inBore TypeMPBFace Width9/16 inFlange Diameter1.18 inHub Diameter5/8 inHub Projection7/32 inMaterialAluminumNumber of Teeth15O.D.0.935 inOverall Length25/32 inPitch1/5 inSuitable For Use WithSynchro-Link XL Series 3/8 in W 15 Teeth Timing BeltTypeType 6F Trapezoidal Flanged
| Bore Diameter | 1/4 in |
| Bore Type | MPB |
| Face Width | 9/16 in |
| Flange Diameter | 1.18 in |
| Hub Diameter | 5/8 in |
| Hub Projection | 7/32 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Teeth | 15 |
| O.D. | 0.935 in |
| Overall Length | 25/32 in |
| Pitch | 1/5 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link XL Series 3/8 in W 15 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 6F Trapezoidal Flanged |