Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 1/2 inBore Max (in)0.5Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.4 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1.323 inHub Diameter0.851 inMaterialAluminumNumber of Grooves32Outside Diameter1.173 inOverall Length0.812 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter1.203 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 1/2 in |
| Bore Max (in) | 0.5 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.4 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1.323 in |
| Hub Diameter | 0.851 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 32 |
| Outside Diameter | 1.173 in |
| Overall Length | 0.812 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 1.203 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 9 |