Belt Pitch (in)0.375Bore Diameter1/2 to 1-1/4 inBore Max (in)1.25Bore Min (in)0.5Bore TypeTaper-LockBushing StyleTaper Lock™Bushing Type1210Flange Diameter3.09 inMaterialSteelNumber of Grooves24Pitch (in)3/8 inPitch Diameter2.865 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7881Suitable For Use With3/4 in W PowerGrip Timing BeltTypeLight DutyWidth (in)0.75
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 1210 |
| Face Width | 1 in |
| Flange Diameter | 3-1/8 in |
| Number of Teeth | 24 |
| O.D. | 2.835 in |
| Pitch | 3/8 in |
| Suitable For Use With | Synchro-Link L Series 3/4 in W 24 Teeth Timing Belt |
| Type | Type CF Trapezoidal Flanged |