Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 2517Face Width50 mmFlange Diameter171 mmNumber of Teeth64O.D.161.6 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 40 mm W 64 Teeth Timing BeltTypeType 4-1CF Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 2517 |
| Face Width | 50 mm |
| Flange Diameter | 171 mm |
| Number of Teeth | 64 |
| O.D. | 161.6 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 40 mm W 64 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 4-1CF Super Torque Synchronous Flanged |