Belt Pitch (in)0.2Belt Width (in)0.35Bore Diameter1/4 to 11/16 inBore Max (in)0.6875Bore Min (in)0.25Bore TypeRough StockBushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.42 inFinishClear AnodizedFlange Diameter1.625 inHub Diameter1 inMaterialAluminumNumber of Grooves24Outside Diameter1.459 inOverall Length0.859 inPitch (mm)5 mmPitch Diameter1.504 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsWidth (mm)9
| Belt Pitch (in) | 0.2 |
| Belt Width (in) | 0.35 |
| Bore Diameter | 1/4 to 11/16 in |
| Bore Max (in) | 0.6875 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bore Type | Rough Stock |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.42 in |
| Finish | Clear Anodized |
| Flange Diameter | 1.625 in |
| Hub Diameter | 1 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 24 |
| Outside Diameter | 1.459 in |
| Overall Length | 0.859 in |
| Pitch (mm) | 5 mm |
| Pitch Diameter | 1.504 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Width (mm) | 9 |