Belt Pitch (in)0.12Belt Width (in)0.24Bore Diameter1/4 to 1 inBore Max (in)1Bore Min (in)0.25Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width0.407 inFinishClear AnodizeFlange Diameter1.78 inHub Diameter1.3 inMaterialAluminumNumber of Grooves45Outside Diameter1.662 inOverall Length23/32 inPitch (mm)3 mmPitch Diameter1.692 inSeries7843Suitable For Use With6 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 BeltsWidth (mm)6
| Belt Pitch (in) | 0.12 |
| Belt Width (in) | 0.24 |
| Bore Diameter | 1/4 to 1 in |
| Bore Max (in) | 1 |
| Bore Min (in) | 0.25 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 0.407 in |
| Finish | Clear Anodize |
| Flange Diameter | 1.78 in |
| Hub Diameter | 1.3 in |
| Material | Aluminum |
| Number of Grooves | 45 |
| Outside Diameter | 1.662 in |
| Overall Length | 23/32 in |
| Pitch (mm) | 3 mm |
| Pitch Diameter | 1.692 in |
| Series | 7843 |
| Suitable For Use With | 6 mm W 2MR and 3MR PowerGrip GT2 Belts |
| Width (mm) | 6 |