Belt Pitch (in)0.79Belt Width (in)13.39Bore Diameter2-15/16 to 7 inBore Max (in)7Bore Min (in)2.9375Bore TypeQDBushing StyleQuick Disconnect™Bushing TypePFace Width13.88 inFlange Diameter20.875 inHub Diameter14 inMaterialCast IronNumber of Grooves80Outside Diameter19.881 inOverall Length14-1/4 inPitch (mm)20 mmPitch Diameter20.051 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7882Suitable For Use WithPowerGrip HTD BeltsTypeWebWidth (mm)340
| Belt Pitch (in) | 0.79 |
| Belt Width (in) | 13.39 |
| Bore Diameter | 2-15/16 to 7 in |
| Bore Max (in) | 7 |
| Bore Min (in) | 2.9375 |
| Bore Type | QD |
| Bushing Style | Quick Disconnect™ |
| Bushing Type | P |
| Face Width | 13.88 in |
| Flange Diameter | 20.875 in |
| Hub Diameter | 14 in |
| Material | Cast Iron |
| Number of Grooves | 80 |
| Outside Diameter | 19.881 in |
| Overall Length | 14-1/4 in |
| Pitch (mm) | 20 mm |
| Pitch Diameter | 20.051 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7882 |
| Suitable For Use With | PowerGrip HTD Belts |
| Type | Web |
| Width (mm) | 340 |