Belt Pitch (in)0.55Belt Width (in)3.54Bore Diameter1-1/2 to 3-13/16 inBore Max (in)3.8125Bore Min (in)1.5Bushing StyleMinimum Plain BoreBushing TypeMPBFace Width4.2 inFlange Diameter6.82 inHub Diameter5.3 inMaterialDuctile IronNumber of Grooves35Outside Diameter6.03 inOverall Length5.2 inPitch (mm)14 mmPitch Diameter6.141 inRim Speed (fpm)6500Rim Speed (mps)33.02Series7716Suitable For Use With90 mm W Poly Chain BeltWidth (mm)90
| Belt Pitch (in) | 0.55 |
| Belt Width (in) | 3.54 |
| Bore Diameter | 1-1/2 to 3-13/16 in |
| Bore Max (in) | 3.8125 |
| Bore Min (in) | 1.5 |
| Bushing Style | Minimum Plain Bore |
| Bushing Type | MPB |
| Face Width | 4.2 in |
| Flange Diameter | 6.82 in |
| Hub Diameter | 5.3 in |
| Material | Ductile Iron |
| Number of Grooves | 35 |
| Outside Diameter | 6.03 in |
| Overall Length | 5.2 in |
| Pitch (mm) | 14 mm |
| Pitch Diameter | 6.141 in |
| Rim Speed (fpm) | 6500 |
| Rim Speed (mps) | 33.02 |
| Series | 7716 |
| Suitable For Use With | 90 mm W Poly Chain Belt |
| Width (mm) | 90 |