Bore TypeTLBushing TypeTaper-Lock 1610Face Width50 mmFlange Diameter92 mmNumber of Teeth34O.D.85.21 mmPitch8 mmSuitable For Use WithSynchro-Link S8M Series 40 mm W 34 Teeth Timing BeltTypeType 4-1BF Super Torque Synchronous Flanged
| Bore Type | TL |
| Bushing Type | Taper-Lock 1610 |
| Face Width | 50 mm |
| Flange Diameter | 92 mm |
| Number of Teeth | 34 |
| O.D. | 85.21 mm |
| Pitch | 8 mm |
| Suitable For Use With | Synchro-Link S8M Series 40 mm W 34 Teeth Timing Belt |
| Type | Type 4-1BF Super Torque Synchronous Flanged |